A mexikói világbajnokság idején felnövőben volt egy generáció, melynek jeles képviselői voltak: Luis Figo, Fernando Couto, Rui Costa és Paulo Sousa. Az úgynevezett aranygeneráció megnyerte az 1989-es és az 1991-es ifjúsági világbajnokságot. Felnőtt szinten azonban már nem voltak ennyire sikeresek. a következő nagy torna, amire kijutottak az 1996-os Európa-bajnokság volt. Az Eb-t a címvédő dánok ellen egy 1–1-es döntetlennel kezdték, majd Törökország 1–0-ás és Horvátország 3–0-ás legyőzésével a csoport első helyén végeztek. A negyeddöntőben Csehországtól kaptak ki 1–0 arányban. Ezt követően nagy csalódás volt a portugálok számára, hogy nem jutottak ki az 1998-as labdarúgó-világbajnokságra. A selejtezőkben Németország és Ukrajna mögött a harmadik helyen végeztek.
A 2000-es Európa-bajnokságon az úgynevezett halálcsoportba kerültek. A nyitó találkozójukat Angliával játszották, ahol sikerült 2–0-ás hátrányból felállniuk és a maguk javára fordítani a mérkőzést. Ezt követte a Románia (1–0) és Németország (3–0) elleni siker. A negyeddöntőben Törökország sem jelentett akadályt és 2–0-ra győztek. A legjobb négy között Franciaországgal csaptak össze. Nuno Gomes révén hamar magukhoz ragadták az előnyt, azonban a franciáknak sikerült fordítaniuk és továbbjutottak. A hosszabbításban az osztrák játékvezető Günter Benkö –Abel Xavier tizenhatoson belül történt kezezése után– büntetőt ítélt a franciák számára, amit Zinedine Zidane értéksített.
A 2002-es labdarúgó-világbajnokság selejtezőiben Írországot és Hollandiát utasították maguk mögé a selejtezőcsoportban. Ennek köszönhetően tizenhat év után jutott ki Portugália a világbajnokságra. A vb-n való szereplésük azonban nem sikerült túl fényesre. Az USA-tól bombameglepetésre kikaptak 3–2-re úgy, hogy az amerikaiak már 3–0-ra is vezettek. Némi szépségtapaszt jelentett ezt követően Lengyelország 4–0-ás legyőzése. A továbbjutása szempontjából oly fontos harmadik találkozójukat a házigazda Dél-koreai válogatottal vívták és 1–0-ás vereséget szenvedtek. Mindez azt jelentett, hogy már a csoportkör után utazhattak haza.
A következő rangos labdarúgó esemény a 2004-es labdarúgó Eb volt, aminek Portugália adott otthont. Nagy reményekkel készültek az eseményre a portugálok, azonban az Európa-bajnokság nyitómérkőzésén meglepetésre 2–1-es vereséget szenvedtek Görögország ellen. A további két mérkőzésükön sikerült javítaniuk. Oroszország 2–0-ás illetve Spanyolország 1–0-ás legyőzése csoport elsőséget eredményezett számukra. A legjobb nyolc között Angliával 2–2-re végeztek, ezért büntetőpárbajra került sor, ahol a portugálok bizonyultak jobbnak. Az elődöntőben Hollandiát 2–1-re sikerült felülmúlniuk, majd következhetett a finálé. Akárcsak a nyitómérkőzésen, a döntőben is az eddig bámulatosan szereplő Görögország volt az ellenfél. Először fordult elő a labdarúgás történetében, hogy két ugyanazon nemzet játssza az első és az utolsó mérkőzést. A portugáloknak nem sikerült hazai pályán a győzelem, ugyanis a görögök Ángelosz Harisztéasz góljával megnyerték a döntőt és ezzel bombameglepetésre Európa-bajnokok lettek.
A 2006-os labdarúgó-világbajnokságra veretlenül jutottak ki a portugálok. A selejtezőkben lejátszott 12 meccs közül 9-et megnyertek míg 3 találkozón döntetlent értek el. A világbajnokságon folytatták jó sorozatukat és mindhárom csoportmérkőzésüket megnyerték. Angolát 1–0-ra, Iránt 2–0-ra, Mexikót pedig 2–1-re verték. A nyolcaddöntőben Hollandiát sikerült 1–0-ra legyőzniük Maniche góljával. A találkozó azonban nem erről maradt emlékezetes. Az orosz játékvezető Valentyin Ivanov összesen 16 sárga és 4 piros lapot (Khalid Boulahrouz, Costinha, Deco, és Giovanni van Bronckhorst kapták.) osztott ki, ami világbajnoki rekord. A legjobb nyolc között Anglia ellen léptek pályára. A mérkőzés 0–0-ás döntetlennel ért véget és tizenegyesekkel Portugália jutott tovább. Az elődöntőben aztán Franciaországtól 1–0-ra kikaptak, így a bronzmérkőzéssel kellett beérniük, ahol a házigazda Németországgal találkoztak. A párharcot a németek – Bastian Schweinsteiger 2 góljával, valamint Petit öngóljával – nyerték 3–1 arányban. A portugálok találatát Nuno Gomes szerezte. Ezen a mérkőzésen lépett utoljára pályára címeres mezben a válogatottsági gólrekorder Pauleta és ekkor vonult vissza a nemzetközi labdarúgástól Luis Figo.
wikipédia
|